Článek (aneb co se u nás děje)

Nová pravidla - 03/09/2014

Co je nového?

Zdravím všechny. Od začátku června se završil další 4-letý cyklus aktualizace pravidel florbalu a vzhledem k tomu, že se nám premiérová sezóna s těmito pravidly nezadržitelně blíží, přišlo mi dobré podívat se na nové změny naší (pralesní) optikou a vypíchnout změny pro nás důležité. Zde je tedy malý přehled změn pravidel pro nadcházející sezónu.

Pro nás jedna z nejdůležitějších změn je nové pravidlo, které potěší nejvíce hlavně naše bývalé fotbalisty, a to konkrétně povolení přihrávat úmyslně spoluhráči nohou, a to i pokud míček směřuje na soupeřovu bránu (gól však musí být dán hokejkou). Další a překvapivá změna je zrušení pravidla o 2-minutovém trestu pro družstvo, jež se proviní více přestupky za sebou, které by vedly k volným úderům (neboli zrušení opakovaných přestupků), což byl trest, který byl zejména konán na nás ;-). Toto pravidlo zřejmě bude nahrazovat to, které se týká trestání systematického přerušování hry menšími přestupky (také za 2 minuty).

Pro nás další lehce nepříjemné pravidlo zavedlo potrestání jakéhokoliv přijetí míčku brankářem od vlastního hráče (tedy i neúmyslnou přihrávku jdoucí na vlastní bránu) – nyní se za to bude udělovat volný úder. Naopak příznivá zpráva je, že do pravidel – kromě vysokého došvihu – přibyla možnost i vysokého nápřahu, pokud není poblíž jiný hráč. Jednou z posledních významných změn (pokud jsem ji dobře pochopil) je, že pokud dostane družstvo výhodu odloženého vyloučení, už není dovoleno podle vzoru hokeje odvolání brankáře a jeho nahrazení hráčem do pole. Brankář tedy nikam nevybíhá a nemusí si všímat zvednuté ruky rozhodčího.

Následují menší změny, které ale také z části zmíním. Jde například o novinku, že pokud krvácíš a není krvácení zcela ošetřeno a zastaveno, nesmíš se vrátit na hřiště, anebo – že za úmyslné posunutí brány bránícím hráčem se uděluje dvou minutový trest za zdržování.

Pro zlobivce je tu menší ústupek, a to pokud způsobí více 2-minutových prohřešků, nově pro ně platí, že si nejdou sednout na 5 minut.

A pak jsou tu vyložené drobnosti jako doporučení nosit ochranné brýle pro hráče pod 16 let (to už se nás moc netýká :-) ), zrušení maximálního rozměru hřiště (nyní asi doporučené a zároveň max. je 40x20m), bod pro vhazování už nemusí být povinně označen křížkem, použití nesprávné kapitánské pásky už nemusí být nutně hlášeno rozhodčímu. Volný úder se na místo místa původního přestupku bude odehrávat na místě posledního přestupku. Dále je trestáno pozdní nastoupení družstva po přestávce (to se nás při našich mini-přestávkách ani snad nemůže týkat ;-) ) a za nadměrný počet lidí z realizačního týmu se bude udělovat 2+10 (nesportovní chování).

Na závěr ještě kuriozitky typu udělení ČK2 za pokračující používání vadné hole a udělení ČK3 za (od)plivnutí na soupeře a nakonec nejspíš ubyde i branek klasifikovaných jako vlastní protože je nově nutno vložit se do směru dráhy míčku a aktivně ho zasáhnout, aby se jednalo o vlastní gól.

Doufám, že vám tento výčet pomůže se trochu více zorientovat v nových pravidlech a bude sloužit jako pomůcka při jejich zapamatování.

Jinak koho by zajímala doslovná znění změn a jednotlivé slovíčkaření, může kouknout na tento odkaz.

 

Autor: Škéřa